Dietë hikërror për humbje peshe: menu për secilën dhe për 7 ditë

Për humbje peshe, nuk ka dietë më të butë dhe efektive se hikërrori. Isshtë një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të hequr qafe mbipesha. Ndihmon për të korrigjuar formën e trupit në çdo moshë, madje edhe me një metabolizëm të ngadaltë. Përbërësi kryesor i menusë dietike është qull hikërror. Ajo është e kombinuar me produkte të ndryshme, mundësisht dietik.

Përbërësi kryesor i menusë dietike është qull hikërror

Rezultatet e larta nga dieta e hikërror përcaktohen nga vetitë e dobishme të drithërave, si dhe menuja e zgjedhur, e cila nuk përmban karbohidrate të shpejta. Me këtë dietë, organet marrin gjithçka që u nevojitet për të rimbushur energjinë, por fillon procesi i prishjes së lipideve komplekse që depozitohen në bel, vithe, pjesën e poshtme të shpinës dhe ijeve.

Fillon gjithashtu tërheqja e lëngut të tepërt, i cili është katalizator për celulitin dhe edemën. Buckwheat është e pasur me substanca të dobishme, kënaq në mënyrë të përkryer urinë, kështu që trupi nuk ndjen stres dhe nuk fillon të grumbullojë kalori "në rezervë". Si rezultat, gjendja shpirtërore, pamja përmirësohet, indet pastrohen nga toksinat dhe toksinat, tretja normalizohet dhe reflektimi në pasqyrë nuk fut më stresin, por kënaq.

Përfitimet e hikërrorit

Ekzistojnë shumë lloje të dietave të hikërrorit. Kjo mund të jetë një mono-dietë e thjeshtë ose kombinime komplekse dietike. Buckwheat është lider midis drithërave të tjerë të shëndetshëm, pasi përmban vitaminat dhe përbërjet minerale më të dobishme. Kontriubon në normalizimin e proceseve metabolike dhe humbjen e shpejtë të peshës edhe në fazat më të rënda të mbipeshes.

Grykat e hikërrorit përmbajnë elemente të dobishëm:

 • acidi oksalik dhe citrik stabilizon të gjitha proceset metabolike;
 • vitaminat, mineralet janë të nevojshme për funksionimin normal të organeve;
 • fibra natyrale pastron cilësisht traktin e zorrëve;
 • aminoacidet dhe acidet yndyrore omega në nivelin qelizor rinovojnë trupin dhe forcojnë zemrën;
 • proteina me bazë bimore është thelbësore për fibrat muskulore dhe energjinë;
 • sakaridet natyrore dhe indet e ngopura të niseshtesë, japin një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë dhe sigurojnë rritjen normale të qelizave të shëndetshme.

Hikërrori i zier është shumë ushqyes, por nuk e ndalon atë të ju ndihmojë të humbni peshë. Për një kohë të gjatë, karbohidratet e ngadalta nga drithërat ndahen në traktin tretës, duke siguruar një sasi të mjaftueshme të glukozës. Isshtë një zëvendësues i shkëlqyeshëm për ushqimet e ëmbla dhe me niseshte.

Fibra komplekse nga hikërror, nga ana tjetër, vepron në stomak dhe zorrët si një sfungjer, duke hequr toksinat dhe mbetjet e kalbura të ushqimit.

Bazat e dietës së hikërrorit

Drithërat e pasura me karbohidrate komplekse dhe fibra nuk shkaktojnë sulme akute të urisë.

Bazat e dietës së hikërror

Ajo ngop një person me cilësi të lartë, për një kohë të gjatë, por në mënyrë që të humbni peshë në mënyrë të konsiderueshme në një dietë të tillë, duhet t'i përmbaheni rregullave të caktuara:

 1. hikërror është më mirë të avullohet me ujë të valë, dhe jo i zier për një kohë të gjatë, lihet në një vend të ngrohtë deri në mëngjes dhe konsumohet për mëngjes, është i përshtatshëm të përdorni një termos të veçantë për ushqim;
 2. është më mirë të mos kriposni drithërat gjatë gatimit dhe të mos shtoni ndonjë yndyrë, margarinë ose gjalpë, mjafton të përmirësoni shijen e pjatës me ndihmën e bimëve;
 3. pini një sasi të mjaftueshme të ujit të thjeshtë, ajo pastrohet paraprakisht në një filtër, vëllimi është të paktën 2-2, 5 litra në ditë;
 4. para se të shkoni në shtrat nuk rekomandohet të hani;
 5. Për të eleminuar urinë akute, mund të hani disa arra, fruta të thata, bimë, të pini një gotë kefir.

Nutricionistët rekomandojnë të dilni gradualisht nga dieta e hikërrorit, duke shtuar gradualisht vakte me pak kalori. Gjëja kryesore është të mos ktheheni në ushqim të shpejtë, ushqim të shpejtë dhe të mos hani shumë gjatë mbrëmjes. Një dietë e bazuar në hikërror zgjat nga 3 ditë në një javë.

Disa njerëz zgjedhin vetëm një ditë agjërimi në hikërror të zier dhe e kalojnë një herë në javë për pastrimin e detoksit.

Kundrat e mono-dietës së hikërrorit

Një dietë e rreptë e drithërave të ziera ka të metat e veta. Për shumë, kufizimet e rrepta të menusë nuk përshtaten. Shtë e lejuar të hani vetëm hikërror të zier pa kripë, të pini çaj jeshil ose të zi pa ëmbëlsuar.

Si rezultat, trupi nuk merr substanca të rëndësishme, me një dietë të gjatë, fillojnë shqetësimet në funksionimin e gjëndrave endokrine. Bestshtë më mirë të mos uleni në një dietë hikërror për më shumë se 2 javë. Pastaj, procesi i hedhjes së yndyrës së tepërt thjesht mund të ndalet.

Vitamina dhe minerale të tjera janë të nevojshme për funksionimin e duhur, përveç atyre që përmbajnë drithërat. Nëse nuk merrni ilaçe me përmbajtjen e tyre, mund të ndodhë mungesë e vitaminës dhe anemi, e cila shfaqet në formën e marramendjes, dobësisë, migrenës.

Disa njerëz që janë në një mono-dietë kanë një gjendje shëndetësore përkeqësuar, fillon depresioni, sëmundjet kronike ose çrregullimet psiko-emocionale përkeqësohen.

Avantazhet e humbjes së peshës në hikërror

Në varësi të të gjitha rregullave, një dietë hikërror ndihmon në uljen e peshës, përmirësimin e shëndetit, rritjen e forcave imune, rinovimin e trupit dhe përmirësimin e të dhënave të jashtme. Në krahasim me metodat e tjera të ushqimit dietik, dieta e hikërror:

 • heq ënjtjen;
 • ndalon çrregullimet e tretjes dhe urthin;
 • përmirëson funksionimin e sistemit kardiovaskular;
 • mbron nga viruset;
 • normalizon presionin e gjakut;
 • rrit qarkullimin e gjakut në indet;
 • pastron mëlçinë nga toksinat dhe helmet;
 • ndihmon në ndarjen e yndyrave më shpejt;
 • largon produktet e mbetjeve dhe kolesterolin e rrezikshëm.
Përparësitë e humbjes së peshës në hikërror

Pas një ose dy javësh në hikërror të zier, gjendja e dermës dhe flokëve përmirësohet, dhe gjendja shpirtërore përmirësohet. Vetë qulli është i thjeshtë dhe i shpejtë për t’u përgatitur, i lirë, shitet në çdo supermarket ose në tregun më të afërt.

Pa aktivitet fizik, ju lejon të humbni peshë deri në 5 kg në javë. Teknika e humbjes së tillë të peshës është ideale për adhuruesit e vegjetarianizmit.

Çfarë duhet të hiqni nga menuja

importantshtë e rëndësishme të përjashtoni plotësisht miellin, ushqimet e kripura dhe të ëmbla nga dieta gjatë dietës së hikërrorit. Kjo nuk do të thotë që ju do të duhet të vdisni shumë nga uria. Buckwheat është mjaft i kënaqshëm, dhe nëse shtoni perime të zier ose përbërës të tjerë në të, trupi nuk do të përjetojë stres.

Mos konsumoni pije të ëmbla dhe të gazuara, ushqime komoditeti, si dhe makarona, bukë të bardhë, varieteteve me niseshte të perimeve dhe frutave të ëmbla - banane, rrush, pjepër.

Cilat produkte lejohen

Për ta bërë më të lehtë për të toleruar dietën e hikërrorit, ju mund të përkëdhelni veten me ushqimet e mëposhtme:

 1. kefir i ligët;
 2. ujë i pastër;
 3. çaj jeshil pa ëmbëlsirë;
 4. të gjitha llojet e mollëve;
 5. kos shtëpiak me pak yndyrë.

Gjatë dietës, është më mirë të merrni shtesa të vitaminave dhe mineraleve në mënyrë që të minimizoni dëmin nga i njëjti lloj i dietës së dobët.

Cilat pije janë të përshtatshme

Ekspertët rekomandojnë pirjen e ujit të pastër dhe të thjeshtë gjatë çdo diete. E njëjta gjë vlen për mono-dietë hikërror dhe llojet e saj. Pije të tjera janë kafeja pa sheqer, çaji jeshil ose i zi i pa ëmbëlsuar, lëngje të freskëta. Shtë e ndaluar të shtoni mjaltë ose sheqer, të pini lëng nga çantat.

Sa hikërror mund të hahet në ditë

Dieta e lehtë e hikërror me përbërës shtesë parashikon konsumimin e 150-250 gramë qull të papjekur në ditë. Kjo është e mjaftueshme për një ditë për të kënaqur plotësisht urinë. Ky vëllim ndahet më mirë në 3-4 racione. Kosi i dobët ose kefir janë të përshtatshëm si një meze të lehtë ose meze të lehtë pasdite.

Dieta e hikërrorit jeshil

Mos kripni hikërror gjatë gatimit. Erëza të ndryshme artificiale, salca, stabilizues të shijes janë gjithashtu të ndaluara. Nëse nuk ju pëlqen aspak qulli i freskët, shtoni bimë të thata ose të freskëta, pak hudhër.

Si të gatuajmë siç duhet hikërror dietik

Mënyra e saktë e gatimit të hikërrorit është çelësi për efektivitetin e dietës. Mostshtë më e dobishme të mos gatuhen drithëra për një kohë të gjatë, pasi shumica e lëndëve ushqyese, mineraleve dhe përbërjeve të vitaminave humbin. Drithërat lahen paraprakisht dhe derdhen me ujë të valë.

Enët janë të mbuluara mirë me një kapak, të mbështjellë me një batanije dhe të lënë të futen brenda natës. Hani qull mëngjesin tjetër. Ju gjithashtu mund të përdorni një termos të veçantë ushqimor.

Menuja e dietës së hikërror për një javë

Ky sistem i humbjes së peshës ju ndihmon të humbni 5-6 kg yndyrë të tepërt:

Dita e parë: supë me supë perimesh pa patate, vezë pule të zier, hikërror, karrota dhe sallatë lakre, vinaigrette. Sallatat lejohen të stinëzohen me një pikë lëng limoni ose vaj ulliri.

Dita e dytë: gjizë me pak yndyrë (100-150 g), hikërror, perime të zier, lakër me spinaq dhe domate të freskëta.

Dita e tretë: kungull i pjekur, hikërror, disa feta kumbullash, borsht i kuq i dobët.

Dita e katërt: mollë e pjekur, hikërror, zarzavate, shparguj të zier, fileto pule të zier.

Dita e pestë: hikërror pa kripë, një përzierje frutash portokalli, kivi dhe ananasi, një fetë peshk të ligët të zier, një pjatë supë peshku, sallatë brokoli.

Dita e gjashtë: supë e ligët në lëng pule pa makarona dhe patate, vezë e zier, hikërror, tranguj të freskët, fasule të ziera, kefir i ligët.

Dita e shtatë: lëngje të shtrydhura fllad sipas zgjedhjes suaj, të holluar me ujë të thjeshtë, hikërror.

Menuja shtatë ditore nuk përfshin ndonjë snack. Trajnimi fizik do të ndihmojë në përmirësimin e djegies së dhjamit, por jo shumë gjatë, pasi trupi është dobësuar tashmë.

Si të mbytim urinë

Buckwheat është një produkt i kënaqshëm, por jo gjithmonë mund ta shurdhojë plotësisht ndjenjën e urisë, veçanërisht nëse është një mono-dietë e rreptë. Në situata të tilla, nutricionistët rekomandojnë të keni një meze të lehtë me ushqime të lehta, për shembull, opsioni klasik është një gotë kefir me pak yndyrë. Jogurti natyror, një mollë, një fetë djathë me pak yndyrë, disa copa kajsi të thata ose kumbulla të thata janë të përshtatshme. Ju nuk mund të bëni asgjë me miell dhe sheqer.

Dieta e Gojës së Gjelbër

Një lloj i veçantë i hikërrorit - me bërthama të gjelbërta. Shtë shumë i dobishëm dhe i pasur me substanca thelbësore që kontribuojnë në humbjen e peshës. Bërthamat e hikërrorit të këtij lloji nuk i nënshtrohen trajtimit të nxehtësisë, kështu që është më efektive për humbjen e peshës. Hikërrori jeshil është gjithashtu i pasur me karbohidrate të ngadalta, fibra, të cilat mbështesin shëndetin dhe detoksifikojnë trupin.

Sa hikërror mund të hahet në ditë

Buckwheat, në kontrast me ngjyrën kafe të errët klasike, nuk zihet në avull ose zihet, por bluhet në pluhur dhe konsumohet e papërpunuar. Quiteshtë mjaft e mundur që të mbin atë në shtëpi. Filizat e para duhet të shfaqen, atëherë produkti është gati për përdorim. Buckwheat e gjelbër të sprouted shtohet në sallata përzierje perimesh, kefir. Disa lakër merren me stomak bosh.

Pastrimi i dietës së hikërrorit (vitaminë)

Kjo është një teknikë e shkëlqyeshme detoksimi që ju lejon të hiqni substancat e dëmshme vetëm në një kurs. Buckwheat në këtë menu kombinohet me kumbulla të thata, boronicë, kivi të freskët, ananas, mollë, agrume dhe fruta të tjera të pasura me vitamina dhe antioksidantë. Reallyshtë me të vërtetë e mundur të përfshihen pisha ose arra në dietë. Buckwheat avullohet në termos dhe hahet 4 lugë 3-4 herë në ditë.

Dietë dy-javëshe hikërror kundër celulitit

Korja e celulitit formohet jo vetëm në gratë mbipeshe, por edhe në ato shumë të holla. Veryshtë shumë e vështirë të heqësh qafe gropat dhe butësinë, por mund të përdorësh hikërror. Një dietë anti-celulitit në hikërror siguron një refuzim të plotë të ushqimeve të dëmshme, yndyrore dhe me karbohidrate të larta.

Përveç qullit, duhet të hani perime të freskëta, fruta të pa ëmbëlsuar dhe të pini çajra bimorë pa sheqer. Të përshtatshme për një meze të lehtë janë arrat, farat (farat e kungullit), produktet e qumështit. Sallatat dhe pjatat e tjera nuk janë të kalitur me kripë, por me vaj ulliri ose lëng limoni. Buckwheat për një dietë të tillë është avulluar me ujë të valë. Menuja përfshin gjoks pule të zier, perime të papërpunuara dhe copa frutash.

Buckwheat plus salcë soje

Kjo është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që nuk u pëlqen ushqimi i butë. Salca e sojës nuk është vetëm një lloj shtese, por gjithashtu ndihmon në djegien e lipideve. Përbërësi shtesë duhet të jetë me cilësi të lartë me malt, fasule, ujë dhe kripë. Aditivët e tjerë janë të dëmshëm për trupin.

Buckwheat është gjithashtu në avull, si në opsionet e tjera të dietës. Salca nuk shtohet menjëherë, por derdhet menjëherë në një pjatë. Shkalla e saj ditore është 1 lugë gjelle. Uji i thjeshtë, infuzioni bimor, kefir i ligët, çaj jeshil shtohen në racionin e pirjes. Snack në kos diete.

Dieta e hikërrorit me mjaltë natyral

Dieta me hikërror dhe mjaltë të ëmbël tregon rezultate shumë reale. Isshtë krijuar për një javë dhe ndihmon në humbjen e peshës me 6-7 kg. Qull hikërror tradicionale gatuhet në avull. Për më tepër, shtoni ujë të thjeshtë dhe mjaltë të mirë nga bleta.

Dietë hikërror me mjaltë natyral

Pihet me stomak bosh, i holluar në një gotë me ujë të thjeshtë. Uji i ëmbël me mjaltë përdoret gjithashtu për çaj pasdite dhe para gjumit.

Dieta me fruta hikërror

Ky është një sistem i shëndetshëm dhe i shijshëm i humbjes së peshës që përmirëson gjendjen shpirtërore, ushqen trupin me vitamina dhe minerale të dobishme. Nuk mund të pritet që pesha të bjerë ndjeshëm, por trupi nuk përjeton stres të rëndë. Fruta hahet si një meze të lehtë ose shtohet në copa në qull.

Sasia në ditë - jo më shumë se 2 fruta. Bettershtë më mirë të mos i hani ato para se të shkoni në shtrat. Fruti hahet i plotë, pritet në copa të vogla dhe shtohet në kos ose kefir. Disa i pjekin në furrë; grejpfruti dhe molla kanë një shije të veçantë.

Dieta e hikërrorit me fruta të thata

Frutat e thata janë një burim i rëndësishëm i glukozës dhe vitaminave. Në kombinim me hikërror në avull, ato ju lejojnë të prisni lipidet dhe të rregulloni figurën tuaj për mirë, pa ndjerë shumë shqetësime dhe uri të forta.

Frutat e thata shtohen në qullën e hikërrorit. Për një javë në një ushqim të tillë, ata humbin deri në 4-5 kg. Hurmat, fiqtë, kumbullat e thata, kajsitë e thata hahen në pjesë të vogla dhe veçmas, si një meze të lehtë. Sigurisht, një dietë në një hikërror tregon rezultatet më të mira, dhe me fruta të thata, procedura është shumë më e këndshme dhe nuk shkakton stres.

Buckwheat me perime për humbje peshe

Perimet dhe hikërrori i zier alternojnë, domethënë një perime, e ndjekur nga një ditë hikërror. Dhe kjo mund të bëhet për disa javë. Në të njëjtën kohë, periudhat e rënda të urisë nuk mundohen. Shtoni në sallata me perime dhe bimë të freskëta. Ata pinë ujë të thjeshtë, infuzione bimore, zierje të trëndafilave, zierje frutash. Perimet përdoren të ziera ose të freskëta.

Për shembull, sallatë jeshile, panxhar i integruar, përzierje perimesh, sallatë lakre ose karrota. Ato shërbehen pa veshur ose spërkatur me vaj ulliri.

Dieta e gjizës-hikërror

Djathi me gjizë është një shtesë e shkëlqyer për dietën klasike të hikërrorit. Ndihmon në ruajtjen e ndjenjës së ngopjes për një kohë të gjatë dhe kompenson mungesën e kalciumit dhe lëndëve të tjera ushqyese.

Ky produkt i qumështit të thartuar nuk përmban yndyrna dhe konservantë të dëmshëm. Buckwheat është avulluar brenda natës. Një pjesë e gjizës me pak yndyrë ndahet në disa pritje.

Dieta me hikërror dhe kefir

Ky është opsioni i preferuar i humbjes së shpejtë të peshës. Pija e mirënjohur e qumështit e fermentuar është e popullarizuar tek dietologët. Ndihmon për të përballuar yndyrnat e tepërta, normalizon traktin tretës, përmirëson gjendjen e dermës dhe jep forcë.

Dieta me hikërror dhe kefir

Një buqetë me kefir dhe hikërror është optimale për pastrimin dhe humbjen e peshës, shërimin dhe parandalimin e sëmundjeve. Buckwheat piqet veçmas në ujë të valë, dhe kefir pihet veçmas. Disa derdhin dhe insistojnë hikërror në vetë kefir dhe e hanë atë gjatë ditës.

Dieta e Çajit të Gjelbër hikërror

Ky tandem është shumë i dobishëm për shëndetin dhe formimin e trupit në një kohë të shkurtër. Përmbajuni një diete të tillë për 3-5 ditë. Shtë më mirë të përgatitni një pije të fortë çaji, është më mirë nga gjethet e çajit cilësor, dhe jo nga qeset e çajit.

Shtoni një pikë mjaltë ose xhenxhefil të bluar nëse dëshironi. Menuja lejohet të diversifikohet me gjoks pule të zier, prerje perimesh, peshk të pjekur pa dhjamë.

Si të dilni nga dieta e hikërrorit saktë

Kjo është një pikë shumë e rëndësishme gjatë humbjes së peshës. Kilet shtesë shpejt kthehen nëse pranoni menunë e vjetër me role, bukë të bardhë dhe ushqime komoditeti. Për të parandaluar prishjen dhe shtimin e peshës së re, është e nevojshme që gradualisht të rritet përmbajtja e kalorive të ushqimit, ndërsa rritet aktiviteti fizik.

Ecja në natyrë, çiklizmi, pishina dhe palestra janë shumë të dobishme. Shtë e këshillueshme që të mos hani shumë para gjumit, të mos përfshini ëmbëlsira, miell dhe mish të tymosur në menu.

Kundërindikimet për fillimin e dietës së hikërrorit

Mono-dieta e hikërrorit nuk tregohet nëse keni sëmundjet e mëposhtme:

 • inflamacion në zgavrën e barkut;
 • çrregullime të veshkave dhe mëlçisë;
 • periudha klimaterike;
 • patologjitë kardiovaskulare;
 • çrregullime gastrointestinale;
 • lloje të ndryshme të diabetit.

Nuk rekomandohet të përmbaheni menusë dietike për gratë që ushqejnë me gji dhe janë shtatzënë. Ata përdorin një dietë me shumë kujdes nëse ka një aciditet të shtuar të stomakut, një nivel të ulët të hemoglobinës.