Pirja e dietës për 7, 14 dhe 30 ditë

Ujë për një dietë të pijshëm

Pirja e një diete është një metodë efektive për të humbur shpejt peshën dhe për të pastruar trupin nga toksinat dhe toksinat në të. Por ajo i referohet mënyrave të vështira për të djegur yndyrën e tepërt, dhe për këtë arsye mund të sjellë dëm për shëndetin, jo përfitim. Para se të filloni një dietë, duhet të njiheni me tiparet e tij, të konsultoheni me një mjek.

Thelbi i dietës

Ideja është që një person konsumon vetëm ushqime të lëngshme, dhe nga një numër i kufizuar. Kjo krijon një situatë stresuese për trupin. Si rezultat i masave të tilla të rrepta, pesha e tepërt largohet më shpejt sesa me një dietë të kursyer.

Historia e paraqitjes

Dieta e pirjes është praktikuar për një kohë të gjatë, megjithëse nuk dihet saktësisht se kush dhe kur u shpik. Edhe poeti George Bajron praktikoi një agjërim të tillë në mënyrë që të mos shëndoshej, nga e cila është e qartë se teknika ka ekzistuar për më shumë se një shekull.

Rregullat dhe parimet

 1. Kërkohet shmangia e ushqimeve të ngurta, gjithçka konsumohet ekskluzivisht në lëng.
 2. Produktet janë të shëndetshme, pa kalori, pa yndyrë.
 3. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm - rreth 5 herë në ditë.
 4. Aktiviteti fizik do të duhet të zvogëlohet ose anulohet, pasi gjatë një greve urie mund të ketë dobësi të shtuar.
 5. Rekomandohet të pini vitamina dhe vaj peshku në mënyrë që dieta të jetë e ekuilibruar.
 6. Kërkohet të monitorohet gjendja e jashtëqitjes, nëse ndodh kapsllëku, atëherë do t'ju duhet të pini laksativë.
 7. Dieta nuk duhet të zgjasë më shumë se një muaj, dhe të përsëritet jo më shumë se një herë në vit. Edhe pse pirja e ditëve të agjërimit mund të praktikohet më shpesh.

Çfarë ndodh me trupin gjatë ditës dhe javës deri në 30 ditë

Një dietë mujore e pirjes është një provë serioze për trupin dhe mendjen, kështu që ia vlen të përgatiteni paraprakisht për atë që duhet të prisni, në mënyrë që ndjesi të tilla të mos dalin shumë tronditëse.

Dita e parë

Një nga më të vështirat. Trupi është nën stres, sulmet e urisë janë shumë të forta.

Ditën e tretë

Pika e kthesës, kur uria fillon të ulet, por efektet anësore të agjërimit shfaqen në formën e përzierjes, dobësisë dhe apatisë. Humori përkeqësohet, ndryshimet e papritura janë të mundshme, lodhje e shtuar, përgjumje.

Dekada e parë

Trupi më në fund po rindërtohet në kushtet e reja, por gjendja shëndetësore mund të jetë e keqe: për shkak të pastrimit të organeve të brendshme, shfaqen siklet në stomak dhe nauze. Gjatë kësaj periudhe, humbja e peshës deri në 10 kg është e mundur, për shkak të së cilës ndodh lëkura e varur.

Përtypja e lëkurës në një dietë të pijshëm për shkak të humbjes së shpejtë të peshës

Dekada e dytë

Ka siklet të vazhdueshme ose pothuajse të vazhdueshme në mëlçi dhe veshka, mund të fillojë kapsllëku. Nëse kapsllëku nuk ndalet për më shumë se 10 ditë, greva e urisë duhet të ndërpritet.

Dekada e tretë

Nëse jashtëqitja është kthyer në normale, atëherë lëkura bëhet më e lehtë dhe më e pastër, edhe pse në këtë fazë mund të fillojë të zhvishet për shkak të mungesës së yndyrës në trup. Ndjenja e urisë pothuajse duhet të zhduket, por sikleti mund të ndihet akoma.

Efektiviteti i dietës

Rezultati nuk shfaqet gjithmonë menjëherë; në fillim të grevës së urisë, trupi shpreh pakënaqësinë e tij me kufizime të tilla serioze. Gjendja shpirtërore dhe gjendja do të jenë të këqija, por nëse e duroni me sukses, atëherë nga rreth ditës së tretë, varësia do të fillojë. Trupi do të përshtatet, uria do të ulet. Në 7 ditët e para, trupi pastrohet sipërfaqësisht, organet e brendshme pastrohen në javën e dytë, dhe në gjysmën e dytë të muajit, qelizat pastrohen.

Tabela e humbjes së peshës:

Koha Hedhur nga kilogramët
1 dite 1-1, 5 kg
1 javë 5-6 kg
3-4 javë 15-20 kg

Përgatitja e dietës

Isshtë e nevojshme të ekzaminohet nga një mjek në mënyrë që të përjashtohen kundërindikimet. Pas kësaj, duhet të futeni në zhytje në dietë. Nja dy javë më parë, alkooli, sode, yndyrna, miell, ushqime të ëmbla përjashtohen. Dy ditë më parë, ia vlen të kaloni në ushqim me enët me perime dhe fruta, drithëra, supë.

Çfarë lejohet me një dietë të pijshëm

Ju mund të pini vetëm një gamë të kufizuar produktesh. I gjithë alkooli, kafeja e gatuar dhe e menjëhershme, kakao, lëngu i paketuar, çdo sode, pije që përmbajnë sheqer përjashtohen menjëherë.

Ujë

Uji është thelbësor në dietë.

Lëngjet

Vetëm lëngjet natyrore të shtrydhura fllad, lëngjet e perimeve janë të mundshme.

Supave

Çdo supë e dobët është e pranueshme.

Lean supë në dietë pirja dietë për humbje peshe

Produktet e qumështit

Produktet e qumështit me yndyrë të ulët lejohen.

Puthje dhe komposto

Mund të konsumohen nëse janë pa sheqer.

Çaj

Ju mund të përdorni çaj frutash pa sheqer.

Kafe

Kafeja duhet të hidhet plotësisht.

Tabela e produkteve të pranueshme:

Ujë i qetë
Supat e perimeve
Supat e mishit të ligët
Çaj frutash
Kefir, qumësht deri në 2. 5%
Puthje, komposto, zierje kokrra të kuqe
Lëng i freskët

Produkte plotësisht ose pjesërisht të kufizuara

Të gjitha ushqimet yndyrore, që përmbajnë sheqer, me kalori të lartë, ushqimet e ngurta përjashtohen.

A mund të pi alkool?

Alkooli duhet të përjashtohet nga dieta, nuk duhet të pini pije alkoolike një javë para dhe një javë pas dietës.

Ndalimi i alkoolit është një nga rregullat e rëndësishme të një diete të pijshëm.

Kohëzgjatja e dietës

Periudha maksimale është 30 ditë, një agjërim kaq i gjatë mund të përsëritet vetëm një herë në vit, por variacione më të lehta janë gjithashtu të mundshme për shkarkim.

Pirja e ditës së agjërimit

Një ditë agjërimi mund të organizohet disa herë në vit, gjatë së cilës është më mirë të përdorni vetëm ujë në mënyrë që të siguroni një pastrim të plotë të trupit.

Për tre ditë

Në tre ditë, ju mund të zvogëloni peshën me 5 kg. Kjo është një mënyrë për ta tërhequr veten shpejt përpara një ngjarjeje.

Ditën e parë Ujë i qetë, 2 litra
Dita e dyte Pije qumështi me pak yndyrë (kefir, kos)
Dita e trete Lëngjet e shtrydhura fllad

Për 5 ditë

Meqenëse dieta zgjat vetëm 5 ditë, ju mund të bëni të njëjtën menu për çdo ditë. Në secilën prej pesë ditëve, ju mund të pini supa perimesh me lëng mishi, qumështi shkundet nga qumështi me akullore, me aditivë frutash, çdo lëng të shtrydhur fllad.

Për 7 ditë

Opsionet e ushqimit për një agjërim shtatë-ditor mund të jenë të ndryshme. Më mirë të ndryshoni opsionet e vaktit tuaj çdo ditë. Opsioni më efektiv konsiderohet të jetë:

Ditën e parë Qumështore
Dita e dyte Supat e mishit ose perimeve
Dita e trete Lëngje natyrale
Dita e katërt Çaj, mund të jetë me limon ose qumësht
Dita 5 Puthje
Dita e gjashte Kompostot
Dita e shtatë Pelte bollgur

Për 10 ditë

Kjo është tashmë një dietë mjaft e gjatë, për të cilën do t'ju duhet të përgatiteni paraprakisht, si një mujore. Menyja është e njëjtë me dietat me kohëzgjatje të ndryshme, rekomandohet gjithashtu të pini një gotë supë tërshërë çdo mëngjes, e cila do të pastrojë trupin. Shtë e rëndësishme të mos i nënshtroheni tundimit të pijeve të kripura, është më mirë të përdorni erëza nga barërat natyrale. Nuk ka menu të ngurtë në dietën e kësaj kohëzgjatjeje; ju mund të përdorni çdo produkt të pranueshëm sipas gjykimit tuaj.

Për 14 ditë

Menyja 14-ditore ndahet si më poshtë.

Dita e parë, e tetë Pije me qumësht
Dita e dytë, e nëntë Supave
Dita e tretë, e dhjetë Perime, lëngje frutash
Dita e katërt, njëmbëdhjetë Çaj
Dita e pestë, e dymbëdhjetë Komposto
Dita e gjashtë, e trembëdhjetë Puthje
Dita e shtatë, e katërmbëdhjetë Lëngje natyrale

Rekomandohet që të pini një përzierje frutash dhe perimesh pavarësisht ditës për të siguruar që keni mjaft vitamina. Ju gjithashtu duhet të pini të paktën 1. 5 litra ujë në ditë.

Për 30 ditë

Për 30 ditë dietë, në varësi të respektimit të rreptë të tij, mund të humbni 15-20 kilogramë peshë. Kjo humbje e konsiderueshme e peshës mund të çojë në dobësi dhe siklet. Në këtë rast, ia vlen të ndaloni dietën ose ta zbutni atë.

Secila nga shtatë ditët e javës, zgjidhet një vakt i ndryshëm, i cili përsëritet çdo javë gjatë gjithë muajit.

Menu për dietë për 30 ditë:

Dita Tipi i produktit Detajet
nje Ushqimet proteinike Qumështi nuk është më i trashë se 2. 5%
2 Supa me perime Nga çdo perime për të zgjedhur
3 Produkte frutash dhe kokrra të kuqe Çdo lëng i shtrydhur fllad dhe lëngje të freskëta
4 Kompostot Bërë nga manaferrat e freskëta dhe frutat e thata, pa sheqer
pesë Puthje Vetëm pelte e bërë nga frutat dhe manaferrat e freskëta janë të përshtatshme
6 Pelte bollgur Puthje të gatuara nga bollgur
7 Falas Ndonjë nga opsionet e mëparshme për të zgjedhur ose në kombinim

Llojet e tjera të dietave të pirjes

Me shirita: duke alternuar mes pijeve dhe perimeve

Në një dietë me shirita, ditët e pirjes alternojnë me ditët e perimeve. Në ditët e perimeve, mund të hani ushqime të ngurta nga ushqimet e lehta (perimet e rënda si patatet nuk lejohen). Nga njëra anë, një dietë e tillë është më e lehtë sesa pirja, por nga ana tjetër, në ditë më pak të uritura, ka më shumë rreziqe prishjeje.

Duke pirë çoko

Kjo metodë e humbjes së peshës jep rezultate në 7-10 kilogramë të humbur në 3-7 ditë. Ju nuk mund të qëndroni në të për më shumë se 15 ditë. Dieta përfshin: kakao, të gatuar në qumësht me yndyrë të ulët, çokollatë të nxehtë pa sheqer dhe ujë të pijshëm. Deri në 7 gota kakao ose çokollatë pihen brenda një dite, si dhe të paktën dy litra ujë. Ky është një tronditje serioze për trupin dhe një dietë e tillë ka shumë kundërindikacione.

Çokollata e nxehtë në dietën e dietës së pirjes së çokollatës për humbje peshe

Pirja e mollës

Ideja është që të hani 5 mollë në ditë dhe të pini të paktën dy litra ujë, e cila është gjithçka që mund të përfshini në dietën tuaj. Në mënyrë tipike, një agjërim i tillë zgjat deri në pesë ditë.

Agjërimi në ujë

Ky është një opsion i ashpër i humbjes së peshës që përdoret nëse keni nevojë urgjente për të humbur disa kilogramë. Gjatë ditës, mund të pini vetëm ujë, të paktën 2 litra. Ju mund të përdorni ujë mineral të rregullt ose të pini: derdhni dy litra ujë në një masë prej dy limonësh, një piper të kuq dhe një tufë majdanoz, ose, përndryshe, rrënjë xhenxhefili, kastravec, limon dhe mente. Supë duhet të insistohet për disa orë.

Dietë me çaj

Përdoren çdo çaj: i zi, jeshil, i kuq, bimor. Mos e përdorni këtë menu për më shumë se një ditë.

Dieta me kefir

Zakonisht organizohet për vetëm një ditë dhe zhvillohet në kefir me pak yndyrë ose duke pirë kos. Kjo ju lejon të shkarkoni dhe pastroni trupin, por nuk kërkon qëndrueshmëri të madhe - duhet të qëndroni vetëm për një ditë. Përveç pijeve të zgjedhura, duhet të pini të paktën 1. 5 litra ujë të zakonshëm të pijshëm.

Kefir për një ditë agjërimi të një diete të pijshëm

Dieta me supë

Ju mund të pini çdo supë të dobët ose të pakripur. Ju mund të qëndroni në një dietë të tillë për një deri në tre ditë, duke mos harruar për pirjen e ujit.

Si të dilni dhe të konsolidoni rezultatin

Dalja duhet të jetë e qetë dhe të zgjasë dy herë më shumë sesa vetë dieta. Nëse agjërimi zgjati 30 ditë, atëherë dalja do të zvarritet për 2 muaj të tjerë. Produktet e njohura futen gradualisht në dietë. Ushqimi i ngurtë shtohet pak nga pak. Për të mos i kthyer kilogramët e humbur, ia vlen të vazhdoni të përmbaheni nga ushqimet më të dëmshme dhe me shumë kalori: ato të ëmbla, miell, të skuqura dhe yndyrore.

Si të mos prishni një dietë të pijshme

Kjo është një dietë shumë e ashpër dhe nuk është e vështirë të ndahesh prej saj, do të duhet një motivim i mirë për të parandaluar që kjo të ndodhë. Differentshtë e ndryshme për secilin person:

 1. Ju mund të zgjidhni rrobat e vjetra që ishin të vogla, në mënyrë që të ketë një nxitje për t'u përshtatur përsëri në to.
 2. Ju duhet të kujtoni veten gjatë gjithë kohës pse po bëhet e gjithë kjo dhe cili do të jetë rezultati si rezultat i dietës.
 3. Vlen të kënaqeni me dhurata dhe më shpesh të shkoni në ngjarje interesante.

Çfarë duhet bërë në rast të një avari

Nëse ende nuk ishte e mundur të shmangni një prishje, atëherë do të duhet të filloni nga e para. Por, ndoshta, për një fillim, ia vlen të përpiqeni të qëndroni në dietë jo për një muaj të tërë, por, për shembull, një javë.

Pse pesha nuk largohet

Nëse agjërimi zgjat më shumë se tre ditë, dhe kilogramët nuk largohen, atëherë ose diçka po bëhet gabimisht (ia vlen të rishikoni ushqimet e konsumuara dhe të kuptoni se çfarë është e gabuar me to), ose ka disa kundërindikacione që duhet të sqarohen me doktorin. Dikush humbet peshë shpejt, dikujt i duhet më shumë kohë për të humbur peshë.

Aktiviteti fizik gjatë mbajtjes së dietës

Aktiviteti fizik gjatë një diete kaq të rreptë do të duhet të zvogëlohet - lodhja e trupit tashmë do të jetë e lartë dhe të luash sporte është e mbushur me lodhje të plotë. Mund të përpiqeni të lini ngarkesa të ulëta dhe të shikoni gjendjen tuaj.

Receta të dietës për pije të lëngshme

Buileon pule

Gatuani gjoksin e pulës të ligët derisa të zbutet, hiqeni mishin dhe kullojeni supën. Supë e tendosur mund të pihet. Nëse duket shumë e butë, mund të shtoni barishte, por përmbaheni nga kripa.

Kos i bërë në shtëpi

Qumështi me yndyrë të ulët nxehet në 85 gradë, mundësisht në një banjë me ujë. Pasi të ftohet në 41-45 gradë. Në të njëjtën kohë, tharta nxehet dhe përzihet me qumësht. Masa duhet të injektohet për një ditë. Ju gjithashtu mund të bëni kos në një krijues kos ose multicooker.

Pelte me kokrra të kuqe dhe tërshërë

Manaferrat merren sipas shijes tuaj (të freskëta ose të ngrira), bluhen në një sitë ose copëtohen në një blender, zihen për 10 minuta në ujë, ftohen. Pas kësaj, niseshteja shpërndahet në një sasi të vogël të manave dhe kjo përzierje derdhet në pjesën tjetër të manave të gatuara. Kissel është gati.

Për të përgatitur pelte tërshërë, keni nevojë për gjysmë gotë bollgur dhe një majë kanelle. Në fillim, thekon duhet të thahen në furrë - 10-15 minuta. Pastaj ju duhet të derdhni thekon me ujë dhe t'i lini të ziejnë, pastaj gatuajini për 10-15 minuta të tjera. Pas kësaj, masa filtrohet, shtohet kanellë. Ju gjithashtu mund të shtoni gjysmë lugë çaji mjaltë.

Pelte Berry është një pjatë e shëndetshme në dietën e një diete të pirjes

Supë me pure gjeldeti

Fileto e gjelit të hollë pritet në një mulli mishi ose blender, qepët dhe karotat zihen, perimet fërkohen me mish, derdhen me ujë dhe gatuhen për rreth 5 minuta.

Supë me pure panxhari

Ju do të keni nevojë për 300 gram panxhar, 2 patate, 1 karotë dhe 1 qepë, 2 kërcell selino, hudhër, 1 mollë, lëng limoni, barishte dhe erëza. Qepët, karotat dhe selinoja zihen në ujë, pjesa tjetër e perimeve piqen në furrë (patatet së pari duhet të qërohen dhe priten). Perimet e pjekura vendosen në supë dhe zihen për 5-7 minuta, aty shtohet edhe lëng limoni. Tjetra, supa e përfunduar bluhet në një blender.

Supë me pure kungulli

Ju do të keni nevojë për 500 gram kungull, 1 karotë, hudhër dhe erëza, barëra. Ziejini karotat për 10 minuta. Kungulli piqet në furrë në këtë kohë. Pasi kungulli të dërgohet gjithashtu të ziejë, pjesa tjetër e përbërësve shtohen atje. Masa e përfunduar bluhet me një blender derisa të bëhet pure.

Supë me krem ​​kungulli për drekë në menunë e dietës së pirjes

Efektet anësore dhe pasojat e mundshme

Nëse agjërimi shkon sipas të gjitha rregullave, atëherë efekti kryesor anësor është stresi gjatë ristrukturimit të trupit. Këshillohet që të zvogëloni ngarkesat shtesë gjatë kësaj kohe dhe të përpiqeni të relaksoheni sa më shumë që të jetë e mundur. Për disa njerëz, pas një kursi një mujor, stomaku nuk dëshiron të pranojë menjëherë ushqim të fortë. Ju duhet të kaloni në të gradualisht, duke filluar me enët e buta.

Si të mbështesni trupin dhe të zvogëloni rreziqet

Në mënyrë që dieta të kalojë me probleme minimale, ia vlen të konsultoheni me një mjek, të grumbulloni komplekse vitaminash dhe të përpiqeni të mbroheni nga situatat stresuese dhe ngarkesat e rënda.

Sa shpesh mund të uleni në këtë dietë

Dieta 30-ditore duhet të përsëritet jo më shumë se një herë në vit; një ditë agjërimi për pije mund të organizohet çdo muaj.

Pro dhe kundra

Përparësitë e dietës janë se ajo jo vetëm që heq qafe kilogramët e tepërt, por gjithashtu pastron trupin nga toksinat. Ajo freskon një person nga jashtë dhe e bën atë më të shëndetshëm nga brenda. Përmirëson funksionimin e zorrëve, stomakut dhe organeve të tjera të brendshme. Kur të përfundoni kursin e plotë të dietës, trupi pastrohet në nivelin qelizor.

Disavantazhi kryesor është se një grevë urie nuk mund të përmirësohet, por të përkeqësojë gjendjen e shëndetit. Nëse rekomandimet nuk ndiqen plotësisht, sëmundjet kronike mund të përkeqësohen. Mungesa e një diete të ekuilibruar mund të çojë në shqetësime në trup. Për më tepër, një dietë e tillë është shumë stresuese dhe mund të ndikojë negativisht në gjendjen mendore.

Kundërindikimet

Dieta është kundërindikuar për njerëzit me sëmundje kronike të traktit gastrointestinal, sëmundje të mëlçisë dhe veshkave dhe sistemit kardiovaskular. Necessaryshtë e nevojshme të përmbahen nga pirja e një diete për njerëzit me diabet, gratë shtatzëna, të prirur ndaj edemës.

Shqyrtime të mjekëve dhe nutricionistëve

Mjekët dhe nutricionistët janë më negativë ndaj kufizimeve të tilla ekstreme. Një mënyrë jetese e shëndetshme përfshin një dietë plotësisht të ekuilibruar, me përfshirjen e detyrueshme të të gjitha vitaminave dhe mineraleve të nevojshme në dietë, konsumin e proteinave dhe karbohidrateve në sasitë e kërkuara.

Çdo grevë urie është stres për trupin, duke shkaktuar, ndër të tjera, lirimin e urisë dhe hormoneve të stresit që shkatërrojnë trupin. Gjithashtu, një grevë urie mund të përshpejtojë proceset negative dhe sëmundjet që janë të pranishme në trup. Shumë shpesh është e nevojshme të trajtohen ata që kanë kaluar nëpër dieta të tilla pa u konsultuar më parë me mjekun.

Nëse nuk ka kundërindikacione strikte për një dietë të tillë, mjeku nuk do ta ndalojë atë, por është e vështirë të presësh që ai të rekomandojë një dietë të tillë. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të shkoni te mjeku për një ekzaminim para se të vazhdoni me humbjen urgjente të peshës.

Rezultatet dhe rishikimet e atyre që kanë humbur peshë

 • "Unë praktikoj të pi agjërim një herë në vit gjatë stinës së pranverës për t'u përgatitur për verën. Në tre ditë e marr rezultatin në rënie 4-5 kg. "
 • "Pasi kalova një kurs të plotë të dietës për të pirë për 30 ditë dhe humba 10 kg. Sigurisht, në fillim ishte e vështirë dhe unë me të vërtetë doja diçka të ëmbël, por pastaj u bë më e lehtë. Tani përpiqem të mbaj në formë pa fituar aq shumë peshë dhe ndonjëherë i organizoj vetes një ditë agjërimi të pijshëm ".
 • "Unë kam qenë në gjendje të humbas 12 kg në 30 ditë. Testi është i ashpër, por rezultati ia vlen. Vërtetë, është e rëndësishme që shëndeti ta lejojë! Ju nuk duhet të mbani dietë pa lejen e mjekut ".