Çfarë mund dhe nuk mund të hahet me gastrit të stomakut?

ngrënia e ushqimit për gastrit

Më poshtë janë ushqimet që mund të hahen me gastrit me aciditet të lartë, por megjithatë rekomandohet të kontaktoni një gastroenterolog për t'u ekzaminuar dhe identifikuar burimin e sëmundjes.

Gastriti mund të ndodhë jo vetëm për shkak të dietës së pahijshme, por edhe nga infeksioni me Helacobacter pylori, për shembull.

Dhe ky bakter mund të hiqet nga trupi vetëm me antibiotikë të veçantë, një listë e ilaçeve mund të përpilohet vetëm nga një mjek, sepse lista është individuale për secilin.

Sa më gjatë që nuk e shihni mjekun tuaj, aq më shumë kjo bakterie dëmton stomakun tuaj, ajo është rezistente ndaj gjithçkaje përveç antibiotikëve.

Çfarë është e ndaluar dhe çfarë lejohet të hahet me gastrit

 • Mish derri për gastrit - mishi i derrit për gastrit është i ndaluar.
 • Muesli për gastrit - muesli për gastrit është i ndaluar për përdorim.
 • Frutat agrume për gastrit - agrumet për gastrit janë të ndaluara për përdorim.
 • Djathë gjizë për gastrit - gjiza për gastrit është e ndaluar për përdorim.
 • Qumështi për gastrit - qumështi për gastrit nuk është i ndaluar për përdorim.
 • Kopra për gastrit - kopra për gastrit lejohet për përdorim.
 • Majdanoz për gastrit - majdanozi për gastrit lejohet për përdorim.
 • Selino për gastrit - selino për gastrit lejohet për përdorim.
 • Erëza për gastrit - Erëzat për gastrit janë rreptësisht të ndaluara.
 • Sheqeri për gastrit - sheqeri për gastrit është rreptësisht i ndaluar, por është i mundur në sasi të vogla (deri në 1-2 gram në ditë).
 • Luleshtrydhe për gastrit - Luleshtrydhet për gastrit lejohen.
 • Mjedra për gastrit - mjedrat për gastrit lejohen të përdoren.
 • Luleshtrydhe për gastrit - Luleshtrydhet për gastrit lejohen.
 • Domatet për gastrit - domatet për gastrit lejohen vetëm pa lëvore, jo më shumë se 1 copë. në një ditë.
 • Lepuri për gastrit - lepuri për gastrit lejohet.
 • Pule për gastrit - Pula për gastrit lejohet.
 • Peshku i lumit për gastrit - lejohet peshku i lumit për gastrit.
 • Gaforret për gastrit - lejohen gaforret për gastrit.
 • Karkalecat për gastrit - karkalecat për gastrit lejohen.
 • Bollgur për gastrit - Lejohet bollgur për gastrit.
 • Buckwheat për gastrit - hikërror për gastrit është i lejuar dhe i dëshirueshëm.
 • Arra për gastrit - Arrat për gastrit lejohen.
 • Kërpudha për gastrit - kërpudhat për gastrit janë rreptësisht të ndaluara!
 • Peshku për gastrit - lejohet peshku për gastrit!

Ndalohet gjithashtu:

 1. Lëngje agrumesh;
 2. Kripë (mundeni, por jo më shumë se 2 gramë në ditë);
 3. Meli.

Lejohet gjithashtu:

 1. Qull gruri;
 2. Biskota Galette;
 3. Bollgur.

Të gjitha sa më sipër janë të përshtatshme për gastrit me aciditet të lartë! Gjithashtu, mos harroni se të gjitha ushqimet nuk duhet të skuqen. Thjesht avullojeni ose zieni.

Dieta për gastritin: një dietë e përafërt për një javë

Pacientët që ndjekin një dietë gastriti këshillohet të planifikojnë menunë e tyre për një javë me receta paraprakisht. Një plan i qartë veprimi do t'ju ndihmojë të shmangni snack të sëmurë. Muchshtë shumë më lehtë kur ushqimi i nevojshëm përgatitet në frigoriferin e pacientit. Dhe një person e di se si dhe çfarë mund të gatuhet shpejt prej tyre.

Më poshtë është një shembull i një plani diete javor për një pacient që trajtohet për gastrit kronik. Një menu e tillë përshkruhet në librat për ushqimin klinik dhe ushqimin klinik.

E hënë

 • Mëngjes - 7: 00. Bollgur me omletë të bardhë veze. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Mollë të pjekur.
 • Dreka - 13: 00. Supë me perime me pak yndyrë. Qull orizi me pulë të zier. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Pije trëndafili.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Patate pure me një fetë peshk të ligët. Puding bollgur. Kissel
 • Për natën. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E marte

 • Mëngjes - 7: 00. Cutlet peshku në avull. Patate të ziera. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Djathë gjizë me pak yndyrë.
 • Dreka - 13: 00. Supë elbi me perime. Qull hikërror me mish të zier. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Lëng karrote.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Qofte pule të pjekura në furrë. Patate pure në ujë. CharlotteÇaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E mërkurë

 • Mëngjes - 7: 00. Qull orizi me topa të mishit të gjelit të detit. Çaj me qumësht.
 • Përforcimi - 10: 00. Tavë gjizë me salcë kosi me pak yndyrë.
 • Dreka - 13: 00. Supë perimesh. Cutlets lepuri avullohet me merak perimesh. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Pije trëndafili.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Bollgur në gjysmë qumështi me qofte mishi pule. Lëng frutash të freskëta.
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E enjte

 • Mëngjes - 7: 00. Qull hikërror me omëletë proteine. Çaj me qumësht.
 • Përforcimi - 10: 00. Kissel
 • Dreka - 13: 00. Supë perimesh. Qofte pule me pure perimesh te ziera. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Komposto me fruta të thata.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Patate pure në ujë me peshk të zier. Çaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E premte

 • Mëngjes - 7: 00. Gjuhë e zier. Qull bollgur me gjysmë qumështi. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Mollë e pjekur.
 • Dreka - 13: 00. Supë me perime me petë të imëta. Patatet pure në ujë me mishin e gjelit të detit. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Biskota me galetë. Pije trëndafili.
 • Darka - 18: 30-19: 00. Tavë patate me mish të grirë. Çaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E shtune

 • Mëngjes - 7: 00. Suffle mishi i pjekur në furrë. Bollgur me gjysmë qumësht. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Suffle karrota-mollë.
 • Dreka - 13: 00. Supë me oriz perimesh. Qull hikërror me cutlets me avull nga mishi i lepurit. Lëng karrote dhe banane.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Çaj
 • Darka - 18: 30-19: 00. Patate pure në ujë. Peshk i zier. Pije trëndafili.
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

E diel

 • Mëngjes - 7: 00. Bollgur me gjysmë qumësht. Cmbëlsira peshku të avulluara nga peshq të dobët. Çaj
 • Përforcimi - 10: 00. Djathë i freskët me yndyrë të ulët. Mollë e pjekur.
 • Dreka - 13: 00. Supë perimesh. Patate të ziera. Viçi stroganoff. Komposto.
 • Përforcimet - 16: 00. Krisur të ëmbël. Çaj
 • Darka - 18: 30-19: 00. Peshku i pjekur në furrë. Pure karrote e zier. Çaj
 • Natën - 21: 00. Një gotë kefir me pak yndyrë.

Një ushqim i ngjashëm dietik përshkruhet si për gastritin tek fëmijët ashtu edhe për gastritin tek të rriturit. Përjashtim bëjnë bebet deri në një vjeç. Gjithashtu, trajtimi individual është i përshkruar për pacientët shtatzënë dhe gratë gjatë laktacionit. Këtu dieta mund të zgjerohet, modifikohet. Shtë e rëndësishme që një grua të marrë sasinë maksimale të ushqyesve nga ushqimi. Për shkak se asnjë vitaminë në pilula nuk mund të konkurrojë me produktet natyrore.

Sa duhet të ndiqet një dietë për gastritin e stomakut? Kontrolli i rreptë është i nevojshëm gjatë një përkeqësimi dhe në muajt e parë pas. Por në mënyrë ideale, një pacient i diagnostikuar me gastrit duhet të përmbahet në tryezën e rekomanduar gjatë faljes. Sidoqoftë, shtesat e menusë dhe përjashtimet e festave janë të mundshme. Nëse vetëm brenda kufijve të arsyeshëm, dhe nëse nuk po flasim për kafe, cigare, alkool dhe ushqime të yndyrshme.