Dieta japoneze

enët për dietën japoneze

Ndryshe nga Amerika, ishujt japonezë kanë një përqindje jashtëzakonisht të vogël të banorëve mbipeshë, megjithëse në standardin teknologjik, të përditshëm dhe të përgjithshëm të jetesës, Japonia nuk është në asnjë mënyrë inferiore ndaj vendeve shumë të zhvilluara të Amerikës me ushqimin e tyre të shpejtë (hamburgerë, hot dog, hamburgerë). Arsyeja kryesore për këtë situatë është konsumimi i ushqimeve me pak kalori (kryesisht kufizimi i karbohidrateve dhe yndyrnave). Mbi bazën e tij, u përpilua një dietë japoneze shumë efektive, por specifike.

Dieta japoneze është një nga më të efektshmet, ju lejon të humbni 7-8 kg brenda dy javësh. Isshtë më mirë të mos përdorni dietën japoneze më shumë se një herë në 2-3 vjet, ta përdorni për më shumë se dy javë dhe më pas të ndiqni një dietë të ekuilibruar, përndryshe rezultatet do të zbresin.

Dieta japoneze u zhvillua nga specialistët e klinikës japoneze "Yaeks". Kohëzgjatja e dietës është 13 ose 14 ditë. Krijuesit e dietës premtojnë se gjatë kësaj kohe do të ketë një ristrukturim të plotë të metabolizmit dhe efekti i qëndrueshëm i dietës japoneze do të zgjasë për të paktën 2-3 vjet pa ndonjë përpjekje të mëtejshme.

Edhe pse dieta japoneze u zhvillua nga specialistë japonezë, ajo nuk ka asnjë lidhje me kuzhinën tradicionale japoneze (vlen të përmendet se japonezët nuk pinë shumë kafe, ata konsumojnë më shumë oriz dhe ushqim deti).

Gjatë dietës japoneze, sheqeri, kripa, mielli dhe produktet e ëmbëlsirave dhe pijet alkoolike nuk duhet të konsumohen. Midis vakteve, mund të pini ujë mineral ose ujë të zier (në sasi të pakufizuar).

Për të arritur rezultatin e premtuar, dieta japoneze duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze, duke respektuar në mënyrë rigoroze të gjitha rekomandimet dhe duke mos ndryshuar renditjen e menusë.

Ndryshe nga dietat e tjera, dieta japoneze nuk është e shpejtë - por është më e ekuilibruar dhe pas dietës, trupi rrit ndjeshëm efektin e humbjes së peshës - deri në disa vjet - në rastet kur shkaku ishte metabolizmi i dëmtuar.

Llojet e dietës japoneze

Ekzistojnë tre lloje të dietës japoneze:

 1. Dietë japoneze për 7 ditëka një disavantazh të rëndësishëm, pasi që brenda një jave arrihen vetëm rezultatet e tërheqjes së lëngjeve të tepërta nga trupi.
 2. Dietë japoneze për 13 ditë. Shtë dieta më e njohur dhe e përdorur shpesh. Forshtë për këtë arsye që ne kryesisht do ta shqyrtojmë këtë mundësi këtu.
 3. Dietë japoneze për 14 ditë, ndryshon nga dieta e mëparshme 13 ditore me vetëm një ditë. Nuk ka ndryshime thelbësore. Zakonisht përdoret me kërkesën ose mirëqenien e atyre që humbin peshë.

Cila është dieta e vërtetë japoneze

Le të themi vetëm pse ka kaq shumë polemika rreth dietës japoneze në gjerësinë e rrjetit. Gjë është se shumica dërrmuese e artikujve të quajtur dietë japoneze nuk kanë asnjë lidhje me dietën japoneze. Wasshtë shpikur askush nuk e di se ku dhe askush nuk e di kush, dhe u emërua japonez për reklamim - me të drejtë, sepse menuja e banorëve të Japonisë konsiderohet si një nga më të shëndetshmet dhe më të dobishmet në botë. Kështu, ekziston një emër, dhe nën të nuk dihet se çfarë. Për shkak të kësaj, njerëzit që provojnë dietën gjoja japoneze zhgënjehen shpejt me të dhe fillojnë ta kritikojnë atë, duke mos ditur që ata kurrë nuk kanë praktikuar një dietë të vërtetë japoneze. Le të rregullojmë këtë gabim dhe të zbulojmë se cila është dieta e vërtetë japoneze.

Pra, dieta e vërtetë japoneze përbëhet nga ushqime që ju lejojnë të humbni peshë në mënyrë efektive pa ju bërë të ndiheni të uritur. Këto janë peshq, perime, oriz, fruta, bishtajore dhe, natyrisht, çaj jeshil. Dieta tradicionale japoneze është, sigurisht, më e larmishme, por tani nuk po flasim për menunë në përgjithësi, por për dietën japoneze direkt për humbjen e peshës.

Një pikë e rëndësishme - dieta japoneze është kritike për përpunimin termik të ushqimeve, duke rekomanduar përdorim të freskët. Kështu, maksimumi i substancave të dobishme dhe ushqyese ruhen në menunë dietike. Sigurisht, nuk kemi mundësi të hamë peshk ose, të themi, fasule të papërpunuara, por gjithçka tjetër është mjaft reale.

Përgatituni për një dietë

Akordohuni sa i bukur, i hollë dhe i lehtë do të jeni në 13 ditë dhe darkoni lehtë një natë më parë.

Për shembull, ziejini vetes një pjesë të vogël (150 gramë) oriz të egër ose kafe dhe bëni rreth 100-150 gramë një sallatë të lehtë perimesh të bërë nga rrepkë, tranguj dhe lakër kineze, ose tranguj, domate dhe speca zile. Saldoni sallatën me një pikë uthull, një pikë vaj ulliri dhe përpiquni ta bëni pa kripë.

Nëse nuk mund të bëni fare pa kripë, ju rekomandojmë që të paktën të zvogëloni sasinë e saj, në fund të fundit, mbrëmja para dietës nuk është vetë dieta.

Diagrami i dietës japoneze sipas ditës

Dita 1

 • MëngjesiKafe natyrale, e freskët, së cilës nuk mund t’i shtohet asgjë.
 • Darka. Vezë të ziera fort. Lakra e avulluar ose e zier. Shtoni vaj ulliri. Lëng domate - 200 ml.
 • Darka. Përjashtimisht peshk i dobët. Fry, vlim.

Dita 2

 • MëngjesiCroutons thekre ose një fetë bukë të freskët. Kafe natyrale.
 • Darka. Lakra e zier me një fetë peshk me pak yndyrë. Shtoni vaj në lakër.
 • Darka. Viçi i ligët. Një racion është rreth 100 g. Mënyra më e mirë është ta zieni. Kefir me një përmbajtje yndyre prej 1% - 200 ml.

Dita 3

 • MëngjesiPërsëriteni dje. Në vend të një crouton, hani një biskotë pa aditivë.
 • Darka. Zierje perimesh. Më mirë për të marrë patëllxhan. Kungull i njomë është gjithashtu i përshtatshëm. Vëllimi nuk ka rëndësi. Mbushni me vaj.
 • Darka. Lakra e papërpunuar, vezët e ziera fort dhe viçi i ligët. Merrni mish në një sasi prej 200 g.

Dita 4

 • MëngjesiLëng limoni. Shtrydhur fllad mundësisht. Karrota të papërpunuara pa përpunim.
 • Darka. Peshqit, domosdoshmërisht varietete me pak yndyrë, më mirë se filetat. Pjesa është 200 gr. Skuqeni, zieni. Lëngu domate dhe pije.
 • Darka. Fruta e atyre që ju pëlqen më shumë. Nuk ka kufizime në numër.

Dita 5

 • MëngjesiNjësoj si një ditë më parë.
 • Darka. Përveç dietës së djeshme - supë e hollë pa mish.
 • Darka. Përsëriteni atë të mëparshmin.

Dita 6

 • MëngjesiPërsëri, kafe natyrale pa aditivë.
 • Darka. Gjoks pule, i zier. Hani deri në 0, 5 kg. Sallatë e gatuar me lakër të freskët dhe karota. Mbushni me vaj.
 • Darka. Karrota dhe vezë. E para konsumohet e papërpunuar. Të dytët zihen fort.

Dita 7

 • MëngjesiNë vend të pijeve të zakonshme, këtu përdorni çaj jeshil pa sheqer.
 • Darka. Viç i ligët, jo më shumë se 200 g. Duhet të gatuhet pa kripë dhe erëza të tjera.
 • Darka. Një gotë kefir. Pjesa tjetër për të zgjedhur: peshk, fruta, viçi, vezë. Secili prej produkteve duhet të jetë 200 g maksimum.

Dita 8

 • MëngjesiKafe zakonore.
 • Darka. Njësoj si në ditën e gjashtë.
 • Darka. Vezë të ziera fort dhe karota të papërpunuara.

Dita 9

 • MëngjesiKarrota të papërpunuara të copëtuara të stinës me lëng limoni.
 • Darka. Lloji i peshkut me yndyrë të ulët - 200 g - gatuaj (skuq) në nxehtësi të ulët. Lëng domate të punuar me dorë.
 • Darka. Një lloj fruti. Vëllimi maksimal është 200 g.

Dita 10

 • MëngjesiKafe "standarde" - e sapo bërë dhe pa aditivë.
 • Darka. Karrota të papërpunuara - 3 copë. Merrni perime të mesme. Djathë pa kripë dhe me pak yndyrë (fetë e vogël), vezë e zier fort.
 • Darka. Fruti i preferuar për të zgjedhur.

Dita 11

 • MëngjesiCrouton bukë thekre, kafe e vetë-përgatitur.
 • Darka. Kungulleshkat e skuqura. Vaj perimesh përdoret për skuqje. Vëllimi nuk është përfshirë.
 • Darka. Viçi i ligët, i gatuar pa kripë të shtuar, me lakër të papërpunuar. Vezë të ziera fort.

Dita 12

 • MëngjesiNdoshta njësoj si dje. Buka e freskët lejohet në vend të croutons.
 • Darka. Peshk i ligët përsëri - i zier ose i skuqur. Shtoni garniturën e lakrës së gjallë.
 • Darka. Viçi pa yndyrë. Gatuajeni në një sasi jo më shumë se 100 g dhe pa shtuar kripë. Kefir 3 orë para gjumit.

Dita 13

 • MëngjesiKafe e përgatitur pa ndonjë shtesë.
 • Darka. Lakra e prerë fllad, disa vezë. Gatuajini këtë të fundit në një tigan me vaj perimesh. Nga pijet - lëng domate të shtrydhur nga domate më vete.
 • Darka. Peshku - vlim (skuq). Mos shtoni kripë. Peshku duhet të jetë i dobët.

Dita 14

 • MëngjesiNjë filxhan kafe e sapo brerë.
 • Darka. Lakra e copëtuar e sezonuar me vaj. Fileto me peshk të ligët, të skuqur ose të zier.
 • Darka. Mishi pa yndyrë është më i mirë se viçi. Gatuaj (piqem). Pas një kohe - kefir.

Si të dilni nga dieta japoneze

Ndërsa ndiqni dietën japoneze, stomaku juaj do të ulet ndjeshëm në madhësi dhe do të riorganizohet për të tretur ushqimet me kalori të ulët. I njëjti regjim duhet të ndiqet në fund të gruas japoneze: hani në pjesë të vogla, duke zgjedhur ushqime energjike, por me pak kalori.

Drithërat (sidomos bollgur, hikërror, oriz) janë të përshtatshme - alternojini ato, duke i përdorur në mënyra të ndryshme. Mishi gjithashtu duhet të jetë i dobët dhe i gatuar me ose pa vaj. Vazhdoni të hani perime dhe fruta të freskëta, por mos nxitoni të futni fruta të ëmbla në dietën tuaj. Për një meze të lehtë, muesli ose kefir janë perfekte.

Tani nuk duhet të ketë produkte të pastiçerisë dhe miellit në dietën tuaj: kufizohuni në bukë. Por gradualisht shtoni produkte të reja të vjetra, duke i prezantuar ato në sasi minimale. Vendosni kripë dhe sheqer fjalë për fjalë në miligramë.

Në përgjithësi, menuja pas dietës japoneze duhet të jetë sa më afër asaj që keni përdorur gjatë dietës. Dhe mbani në mend: sa më gjatë të largoheni nga gruaja japoneze, aq më e qëndrueshme do të merrni rezultatin. Përndryshe, kilogramët e rënë me siguri do të kthehen, dhe madje është e mundur që me një rritje.

Besohet se dalja nga dieta duhet të zgjasë të paktën ditë sesa vetë dieta. Në ditët e para, ju mund të qëndroni në të njëjtën menu duke shtuar një artikull të ri në vaktin tuaj të drekës.

Mos harroni të pini shumë ujë të pastër: ky rregull duhet të bëhet rregulli kryesor për ju për pjesën tjetër të jetës tuaj.

Unë dua t'ju përgëzoj: 13 ditët e "gruas japoneze" të rreptë kanë mbaruar!

Por ne nuk ju rekomandojmë të hidhni menjëherë ëmbëlsirat, përndryshe kilogramët e humbur shpejt do të kthehen tek ju. Lejoni që menuja e ditës pas mbarimit të dietës të përmbajë të njëjtat ushqime që keni ngrënë për gati dy javë. Futni sheqerin dhe ëmbëlsirat në dietën tuaj gradualisht, fjalë për fjalë me lugë. Dhe kush e di, ndoshta tani do të gjeni ëmbëlsira jo aq tërheqëse?!

Përfitimet dhe rezultatet e dietës japoneze

Për dy javë të përdorimit të dietës japoneze, mund të arrini rezultate të jashtëzakonshme - të humbni peshë me 8 kilogramë. Me kusht që të ketë paund shtesë në trupin tuaj.

Nëse nuk ka peshë të tepërt, dhe ju, megjithatë, merreni me temën e dietës, atëherë duhet të lexoni pjesën e kushtuar anoreksisë dhe pasojave të saj, ose të hidhni një vështrim në faqen tonë me humor kushtuar dietave. Nëse vërtet keni nevojë të humbni peshë shpejt, dieta japoneze është vetëm një nga dietat që ju lejojnë të merrni rezultate në një kohë të shkurtër.

Avantazhi i dietës japoneze është se ajo mund të jetë efektive për një periudhë të gjatë prej 2 deri në 3 vjet. Në të njëjtën kohë, gjatë kësaj periudhe, nuk do të keni nevojë të ri-aplikoni dietën japoneze. Kjo për faktin se, në sajë të dietës japoneze, metabolizmi rregullohet, duke rindërtuar punën e trupit.

Dieta japoneze detoksifikon trupin, pasi përjashton përdorimin e alkoolit, sheqerit, kripës dhe produkteve të miellit.

Dieta, përkundër ngurtësisë së saj, tolerohet lehtësisht nga trupi, si rregull, pa shkaktuar uri dhe pa zvogëluar energjinë jetësore.

Disavantazhet e dietës japoneze

Shumë dieta garantojnë rezultate të shpejta. Sidoqoftë, efekti i tyre nuk është gjithmonë afatgjatë. Dhe nëse e duroni për dy javë, dhe pastaj ktheheni në dietën e mëparshme, pesha e humbur do të rikuperohet shumë shpejt. Në lidhje me këto rrethana, duket shumë më e arsyeshme të mos ndjekësh një efekt të shpejtë, por të rrezikshëm për shëndetin, por të zgjedhësh një dietë që është më e ekuilibruar dhe e përshtatshme për trupin tënd, duke marrë parasysh karakteristikat tuaja individuale fiziologjike dhe mendore.

Nuk rekomandohet të përdorni dietën japoneze për më shumë se dy javë: metabolizmi mund të shqetësohet. Konsumi i detyrueshëm pothuajse ditor i kafesë së zezë kufizon ashpër indikacionet për përdorimin e sigurt të dietës japoneze. Gjithashtu, nuk duhet të aplikoni dietën japoneze për njerëzit me shëndet të dobët dhe ulcera.

Gjatë dietës japoneze, një person nuk merr një sasi të caktuar të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave. Atij gjithashtu i mungon një sasi e madhe e elementëve gjurmë. Këto janë kaliumi, magnezi, kalciumi, hekuri, vitaminat C dhe E, acid folik, etj. Dieta zgjat gati dy javë. Gjatë kësaj kohe, një goditje e fortë i shkaktohet trupit. Prandaj, gjatë dietës japoneze, sigurohuni që të merrni një multivitaminë.

Nëse i rezistuat me vendosmëri gjithë privimit të ushqimit të këtyre ditëve, mund të përgëzoni veten dhe ju lutem, por më mirë jo stomakun tuaj. Qëndroni solemnisht në shkallë dhe buzëqeshni sinqerisht reflektimit tuaj në pasqyrë. Dhe në atë moment, vjen koha për të menduar, dhe mjaft seriozisht, nëse kënaqësia imagjinare nga përdorimi i tepricave të dëmshme dhe kalorike duhet të shkëmbehet për atë që shihni në pasqyrë dhe në peshore.

Gjithmonë jini të bukur dhe tërheqës!